Who will you be cheering on? Find out when your favourite band is playing and lend them your support!

Grade Novice Juvenile A – Final

1             13:30     Lochalsh Junior

2             13:38     Dollar Academy

3             13:46     North Lanarkshire Schools (2)

4             13:54     West Lothian Schools

5              14:02     Peoples Ford – Boghall and Bathgate Caledonia

6              14:10     George Heriot’s School

7              14:18     North Lanarkshire Schools

8              14:26     George Watson’s College – Novice

9              14:34     Stirling and District Schools

 

Grade Novice Juvenile B – Final

1              10:00     Stirling and District Schools Junior

2              10:08     Peoples Ford – Boghall and Bathgate Caledonia

3              10:16     Bucksburn and District Novice

4              10:24     Scottish Fire and Rescue Service

5              10:32     Dunoon Grammar School

6              10:40     Lochgelly High School

7              10:48     St Columba’s School Kilmacolm

8              10:56     Burntisland and District

9              11:04     High School of Dundee

10           11:12     Mackenzie Caledonian Juvenile

11           11:20     Preston Lodge High School Pipe Band

12           11:28     Strathallan School

13           11:36     Renfrewshire Schools

14           11:44     Kintyre Schools

15           11:52     1st Troon Boys Brigade

16           12:00     Garnock Valley

17           12:08     Oban High School

 

Grade 4B – Final

1              15:00     Peebles Ex-Servicemen’s

2              15:08     Troon Blackrock

3              15:16     Granite City

4              15:24     Houghton-Le-Spring

5              15:32     Strathendrick

6              15:40     Dunoon Argyll

7              15:48     Greyfriars Pipes and Drums

8              15:56     Kilbarchan

9              16:04     Tulliallan

10           16:12     Culter and District

11           16:20     Grampian District Pipes and Drums

12           16:28     Grampian Associaton Corby

13           16:36     Uddingston Strathclyde

14           16:44     Badenoch and Strathspey

15           16:52     Camelon and District

16           17:00     Coupar Angus Burgh

17           17:08     Edradour Pitlochry and Blair Atholl

18           17:16     Dumfries

19           17:24     Vale of Atholl

 

Grade 4A – Final

1              10:00     Stockbridge

2              10:08     Royal High

3              10:16     Elgin and District

4              10:24     Methil and District

5              10:32     Fraserburgh Royal British Legion

6              10:40     Lower Clyde Pipes and Drums

7              10:48     Kelty and Blairadam

8              10:56     Augharan

9              11:04     R.A.F. Central Scotland Pipes and Drums

10           11:12     Penicuik and District

11           11:20     Royal Burgh of Stirling

12           11:28     Glenrothes and District 2010

13           11:36     Rothesay and District

14           11:44     Kirkcaldy and District

 

Grade Juvenile – Final

1              10:00     Dollar Academy

2              10:08     George Watson’s College – Juvenile

3              10:16     Preston Lodge High School

4              10:24     George Heriot’s School

5              10:32     Peoples Ford – Boghall and Bathgate Caledonia

 

Grade 3B – Final

1              11:00     Denny and Dunipace Gleneagles

2              11:08     Milngavie

3              11:16     Oban High School

4              11:24     Turriff and District

5              11:32     Lochryan

6              11:40     Arbroath

7              11:48     Ayr Pipe Band Society

8              11:56     Scottish Borders

9              12:04     Perth and District

10           12:12     Kilmarnock

11           12:20     Dunbar Royal British Legion

12           12:28     Tweedvale

13           12:36     Lanark and District

 

Grade 3A – Final

1              14:15     Coalburn I.O.R.

2              14:23     The Highlanders (4 Scots)

3              14:31     St Joseph’s – Eire

4              14:39     Johnstone

5              14:47     Ramage City of Newcastle

6              14:55     Quinn Memorial

7              15:03     Mackenzie Caledonian

8              15:11     Vale of Atholl

9              15:19     St Marys, Derrytrasna

10           15:27     Deeside Caledonia

11           15:35     Beinn an Tuirc Kintyre

12           15:43     Prestonpans Royal British Legion

13           15:51     City of Inverness

14           15:59     Thiepval Memorial – Eire

15           16:07     Ross and Cromarty Pipes and Drums School

16           16:15     Stockbridge

 

Grade 2 – Final

1              14:00     Kilchoman Distillery Isle of Islay

2              14:09     Royal Burgh of Stirling

3              14:18     City of Discovery

4              14:27     Wallacestone and District

5              14:36     City of London

6              14:45     Closkelt

7              14:54     Manorcunningham – Eire

8              15:03     Oban

9              15:12     Uddingston Strathclyde

10           15:21     Highland Granite Pipes and Drums

11           15:30     New Ross and District – Eire

12           15:39     Mackenzie Caledonian

13           15:48     Bucksburn and District

14           15:57     Buchan Peterson

15           16:06     Portlethen and District

16           16:15     Ravara

17           16:24     Royal Burgh of Annan

18           16:33     Scottish Fire and Rescue Services

 

Grade 1 – Final

1              14:30     Field Marshal Montgomery

2              14:40     St Laurence O’Toole – Eire

3              14:50     Scottish Power

4              15:00     Police Scotland Fife

5              15:10     Pipes and Drums of the Police Service of Northern Ireland

6              15:20     Lomond and Clyde

7              15:30     Johnstone

8              15:40     Peoples Ford – Boghall and Bathgate Caledonia

9              15:50     Shotts and Dykehead Caledonia

10           16:00     Inveraray and District

11           16:10     Glasgow Police

12           16:20     The Glasgow Skye Association

Related Links

Looking forward to welcoming your band to Paisley!

We are delighted to be partnering with Paisley again to bring the British Championships to the town for another three-year run. Paisley is a popular venue with the bands for its central location, transport links and the many excellent options available locally to stay overnight and to enjoy a meal or a drink.

Ian Embelton, chief executive of the Royal Scottish Pipe Band Association

Cookies are pieces of personal data stored when you browse the web. These let our website know when you browse the site again. Read our Cookie Policy

Hide announcement